Ryžové chlebíčky nemôžete dávať deťom mladším ako 6 rokov, hovoria švédsky toxikológovia

Ryžové chlebíčky

Švédska národná agentúra zdravého stravovania (Livsmedelsverket) uverejnila tento týždeň varovanie pre rodičov detí o tom, že deťom sa neodporúča jesť ryžové chlebíčky.

Podľa údajov agentúry, mnohé obľúbené značky ryžových chlebíčkov obsahujú arzén, a preto nie sú ryžové chlebíčky vhodné pre deti do šiestich rokov. Okrem toho, práve ryžové chlebíčky obsahujú viac arzénu, ako iné ryžové produkty. Spolu bolo otestovaných viac ako 102 tovarov z ryže.

"Mnohé deti jedia ryžové chlebíčky ako sušienky na občerstvenie, avšak, nanešťastie musíme varovať rodičov a poradiť im, aby ich deťom nedávali. Iné krajiny radia to isté ", povedala toxikologička Emma Halldin Ankarberg.

Ešte v roku 2011 radila agentúra, aby rodičia nedávali deťom pravidelne ryžové mlieko, pretože ryža, z ktorej je mlieko vytvorené, obsahuje vysoké percento arzénu. Túto radu dala svojim občanom aj britská služba FDA: "Ryžové mlieko nemôžete dávať deťom každý deň, a treba ohraničiť jeho spotrebu."

Švédsky toxikológovia tiež radia znížiť užívanie obyčajnej ryže dospelým aj deťom na pár krát týždenne, najmä ľuďom ázijského pôvodu, u ktorých tvorí každodenné menu. Mimochodom, v hnedej ryži, ktorá sa reklamuje ako zdraviu prospešnejšia alternatíva bielej ryže, sa nachádza viac tejto škodlivej látky.

Arzén sa dostáva do zrniek ryže spolu s vodou na polievanie a cez pôdu. Pravidelné užívanie arzénu môže priviesť k ochoreniam srdcovo cievneho systému, a tiež k onkologickým ochoreniam.

Odkaz na správu Agentúry: http://www.livsmedelsverket.se/om-oss/press/nyheter/pressmeddelanden/undersokning-visar-problem-med-arsenik-i-ris-och-risprodukter/

Chcem dostávat' každý piatok zaujímavosti Mamastory.sk! :)