Pravidlá bezpečného šoférovania počas tehotenstva

Pokiaľ nemáte možnosť nešoférovať auto počas tehotenstva, tak sa dôkladne sústreďte na pravidlá bezpečnej jazdy na ceste. Pripravili sme pre vás niekoľko rád, ktoré vám pomôžu k tomu, aby ste sa cítili počas jazdy na ceste v bezpečí.
Pravidlá bezpečného šoférovania počas tehotenstva


1. Vlastná lekárnička

Počas tehotenstva majte vždy pripravenú vlastnú lekárničku v aute. Položte si do malej tašky alebo krabičky všetky lieky, ktoré sa vám môžu zísť, a držte ich v aute. Tiež majte v aute prípravky, ktoré vám pomôžu pri nevoľnosti, bolesti hlavy, na upokojenie, VŽDY majte v aute fľašu vody, ktorá musí byť po ruke.

2. Dokumenty

Veríme, že sa budete počas tehotenstva cítiť dobre, avšak pre každý prípad majte pri sebe vždy dôležité dokumenty: kartičku poistenia, medicínsku tehotenskú kartu, kontakt na svojho gynekológa. Pokiaľ sa zrazu budete cítiť veľmi zle a bude potrebné hneď zavolať doktora, bude najlepšie mať celú lekársku dokumentáciu a doklady vždy pri sebe.

3. Pohodlie

Tehotným ženám je veľmi ťažké nájsť si skutočne pohodlnú polohu za volantom.

Snažte sa zmeniť polohu sedadla tak, aby sa vám volant neopieral o brucho, pretože je to pre dieťa nebezpečné. Pokiaľ máte bolesti chrbta, kúpte si masážny poťah na sedadlo. Je možné, že vám pomôže aj obyčajný malý vankúšik, ktorý si umiestnite pod dolnú časť chrbta, medzi vašim chrbátom a sedadlom.

4. Bezpečnostný pás

Ohľadom nich majú tehotné ženy na srdci najviac otázok a obáv. Bezpečnostné pásy treba používať, ale bezpečnostný pás nemôže byť natiahnutý cez brucho. Dokonca aj pokiaľ ste len v prvých mesiacoch tehotenstva a vaše bruško je ešte malé, natiahnite si bezpečnostný pás čo najnižšie pod bruchom. Najlepšie bude, pokiaľ si kúpite špeciálny adaptér na bezpečnostný pás, ktorý fixuje pás v správnej polohe.

5. Opatrne!

Je známe, že rýchlosť reakcie a schopnosť koncentrovať sa je u tehotných žien nižšia. Tehuľky sa "preladzujú" na vlny dieťaťa, ktoré je u nich v brušku, a stále menej sa sústredia na to, čo sa koná naokolo. Je to fyziológia, a preto sa snažte dvojnásobne sústrediť na cestu, netelefonujte, neesemeskujte a sústreďte sa len na cestu.

6. Časté prestávky

Prestávky sú musia tehotné ženy robiť hneď z niekoľkých dôvodov: ponaťahovať nohy, poprechádzať sa a obnoviť pre deti prísun kyslíka. Okrem toho bývava tehotným ženám v aute často nevoľno, dokonca aj v prípade, že sa to s nimi predtým nestávalo.

Šťastnú cestu!

Chcem dostávat' každý piatok zaujímavosti Mamastory.sk! :)