5 rastlín plných vitamínov, ktoré nám pomôžu prežiť celú jeseň a zimu bez chorôb

Blíži sa zima, a s ňou všetkým známe nachladnutia a vírusy. Toto obdobie vždy trápi rodičov detí, ktoré navštevujú škôlky a školy. Nechceme, aby boli vaše deti choré, a preto sme pre vás pripravili výber piatich silných prírodných prostriedkov - rastlín na posilnenie imunity a boj proti chorobám. Tieto rastliny pomôžu vašim deťom prestáť zimu bez chorôb a ubrániť sa útokom vírusov.
liecivy napoj


Rakytník

Rakytník

Olej z rakytníka je jeden z najsilnejších prírodných protizápalových a antibakteriálnych prostriedkov, dokonale lieči vnútorné poranenia a aj na koži, obsahuje vysoké množstvo karoténu, vitamíny A, C, F, E, K, polynasýtené kyseliny.

Môže sa používať vnútorne ako doplnok stravy, pomáha pri kašle a bolesti v krku (zmäkčuje kašeľ), na zvýšenie imunity, a tiež sa s ním natierajú rany a popáleniny.

Rakytníkový olej sa vyrába aj na vonkajšie aj na vnútorné použitie. Olej na vnútorné použitie môžete tiež používať na kožu, avšak olej, ktorí je určený na vonkajšie použitie, piť nemôžete.

Z bobúľ rakytníka sa dá tiež pripraviť výborný a lahodný sirup, pri zmiešaní šťavy z bobúľ s cukrom. Takúto šťavu môžete mať v chladničke aj 2-3 týždne bez sterilizácie, po sterilizácií aj omnoho dlhšie.

Čučoriedky

Čučoriedky

Vedeli ste, že čučoriedky sú jedny z najzdravších bobúľ na svete? Vlastnosti čučoriedok nie sú o nič horšie, ako bobúľ Goji a ďalších nových moderných noviniek.

Čučoriedky obsahujú veľa užitočných minerálov: železo, draslík, mangán, zinok, fosfor, a tiež vitamíny: A, B, C, PP a kyseliny: kyselinu citrónovú, kyselinu mliečnu, kyselinu jablčnú a kyselinu jantárovú.

Čučoriedky posilňujú imunitný systém a majú protizápalové účinky. Aby si bobule zachovali čo najviac užitočných látok, lepšie ako robiť z čučoriedok džem je ich zmraziť alebo zasušiť.

Pokiaľ vás bolí hrdlo, môžete kloktať odvar z listov čučoriedky.

Echinacea

Echinacea

Najsilnejší prírodný stimulant imunity. K dispozícií je vo forme sirupov, tinktúr, tabletiek.

Zvyčajne sa pije echinacea v krátkych obdobiach od jedného týždňa do 1 mesiaca, nakoľko v inom prípade vyčerpáva imunitné schopnosti organizmu.

Pred tým, ako dáte dieťaťu echinaceu, poraďte sa s doktorom.

Dnes v medicíne rastie popularita echinacei, a preto pokiaľ užívate echinaceu oddelene, skontrolujte si, či nie je zahrnutá v iných liekoch, ktoré môžu byť v liekoch od prechladnutia, aby nenastalo "predávkovanie echinaceou".

Šípky

Šípky

Šípky obsahujú veľa vitamínu C a karoténu. Vitamínu C je v šípkach viac ako v citróne a ríbezlách, a karoténu viac ako v mrkve a rakytníku. Okrem toho šípky obsahujú vitamín P a K, draslík a horčík.

Zo šípiek sa dá pripraviť veľmi chutný džem alebo sa dajú šípky vysušiť, a potom sa dá z nich variť čaj. Vzhľadom k tomu, že pri teplote 100 stupňov Celzia sa vitamín C vytráca, zalejte šípky nie vriacou vodou, ale len horúcou, a čaj pite počas max. 10 minút od zavarenia.

V niektorých prípadoch sa šípky neodporúčajú. Kvôli vysokému obsahu vitamínu C môžu spôsobiť alergickú reakciu, a tiež sa neodporúčajú pri žalúdočných vredoch a gastritíde.

Zázvor

Zázvor

Zázvor veľmi dobre pomáha pri liečení boľavého hrdla (laryngitíde, angíne, faryngitíde a ďalších ochoreniach), pomáha uvoľneniu hlienu pri kašli a nádche.

Čaj zo zázvoru vytvára príjemný zahrievajúci účinok.

Surový zázvor môže byť použitý ako prírodný prostriedok na nevoľnosť. Avšak tehotným ženám sa pre svoju štipľavosť neodporúča.

Pálivé vlastnosti zázvoru majú silný antibakteriálny účinok, pomáha zabíjať vírusy a mikróby a dokonca je schopný vyhnať z tela parazitov.

Najlepšie je používať zázvor vo forme čaju, zaliať ho horúcou vodou a pridať do nápoja citrón a med.

Upozornenie: zázvor spôsobuje rednutiu krvi, a preto s nemôže používať pri poruchách zrážania krvi. Tiež sa nemôže zázvor používať pri vysokých teplotách, keď je organizmus prehriaty.

Tieto rady a informácie majú len informatívny charakter. Použitie každého doplnku výživy by ste mali konzultovať so svojim lekárom.

Chcem dostávat' každý piatok zaujímavosti Mamastory.sk! :)