Nerada sa hrám so svojim dieťaťom. Čo mám robiť?

Smutna mamicka

Mamy bývajú rôzne. Sú mamy, ktoré sa nemôžu od svojho dieťaťa odtrhnúť. Hrajú sa s ním, vystrihujú, lepia, a v noci, keď dieťa zaspalo, čítajú detské fórum a hľadajú nové nápady na hry. Dá sa povedať, že celý život týchto mamičiek sa krúti len okolo detí.

No sú aj mamy, pre ktoré je hra s dieťaťom viac povinnosť, ako zábava.

"Ja viem, že sa musím s dcérou hrať. Ale nemám na to jednoducho silu - nekonečne sa hrať na obchod alebo na doktora. Hnevám sa za to na seba, ale nerada sa hrám", priznala sa Katarína, mamička štvorročnej dcéry.

"Keď sú deti choré a nechodia do škôlky, neustále ma volajú, aby som sa s nimi hrala. Neviem ako a nerada sa hrám. Rada skladám lego, ale všetky tieto koníky, dráčiky a hra na dospelých a detí, to nie je jednoducho pre mňa", hovorí Alena.

Čo treba robiť? Po prvé, sa na seba nehnevajte. Pokiaľ sa vám nepáči hrať s vašim bábätkom, to neznamená, že ste zlá mama. Je možné, že bude hra s dieťaťom pre vás zaujímavejšia, keď dieťa podrastie. Pozrite sa na mnohých otcov, pre ktorých je dobré, keď sa zahrajú s deťmi aspoň raz cez víkend. Sú dokonca aj otcovia, ktorí sa vôbec nikdy nehrajú s deťmi. A oni si to vôbec nevyčítajú!

Ponúkame vám niekoľko možností, ktoré vám pomôžu vyriešiť situáciu.

1. Je možné, že sa vám pošťastilo, a otec vašich detí je ten ideálny tato z knižiek, s ktorým sa môžu deti hrať na kozmonautov, pirátov, supermana, s autíčkami, futbal a aj šachy. To je výborné! Nech sa s deťmi hrá vo vašej rodine najmä otec. Mama bude mať iné povinnosti, napríklad čítať alebo bude pomáhať pri domácich úlohách.

2. Spomeňte si, čo vás v detstve bavilo, ako ste sa rada hrali. Určite sa vám aj dnes zapáči spomenúť si na detstvo. Navrhnite dieťaťu zahrať sa s vami vaše obľúbené detské hry.

3. Porozmýšľajte, aké nové hry by ste chceli vyskúšať. Možno nie je najzábavnejšie hrať sa na obchod alebo na doktorov, ale je tak veľa hier, ktoré sú naozaj zaujímavé, a môžete si ich kúpiť v obchode. Sú rôzne sady ktoré rozvíjajú tvorivosť, komplety športových hier atď. Opatrne odmietnite hru, ktorú vám dieťa navrhuje, a pohrajte sa s ním to, čo baví vás.

4. Pokiaľ všetko uvedené vyššie na vás nesedí... jednoducho sa nehrajte. Len nikdy dieťaťu nehovorte: "Zase sa chceš hrať, už ma to nebaví!" Povedzte pokojne vašej ratolesti, nech sa zatiaľ zahrá sám/sama: "veď ty sa vieš tak pekne hrať sám/a. A potom príď ku mne, a ja ti poviem o tom, aká som bola malá, alebo si môžeme prečítať knižku".

5. Robte s dieťaťom to, čo sa páči vám aj jemu. Pečte koláče, háčkujte, štrikujte, starajte sa o kvety. Veď presne tak vychovávali deti naše mamy a babky. Spomeňte si, ako často sa s vami hrala vaša mama? Pravdepodobne trávila veľa času v práci, večer varila, ponáhľala sa do obchodu, prala... a nebolo na tom nič zlé.

Chcem dostávat' každý piatok zaujímavosti Mamastory.sk! :)