Ako naučiť deti jesť zeleninu? 10 rád skúsených mám

Zelenina

Niektorí rodičia majú veľké šťastie, že ich deti jedia naozaj všetko, čo im dajú: polievku, kura, kašu a aj zeleninu. Ale bohužiaľ, takých detí je na svete málo, a väčšina detí kategoricky odmieta jesť šalát, dusenú zeleninu, zeleninovú kašu, a celkovo jedlá zo zeleniny.

Pripravili sme pre vás 10 preverených rád, ktoré vám pomôžu nakŕmiť vaše dieťatko zeleninou.

1.

Podávajte zeleninu ako prvú. Nepodávajte zeleninu ako oblohu, a ponúkajte ju drobcovi oddelene, ako prvé jedlo.

2.

Deti (a dospelí tiež) často odmietajú jesť zeleninu, pretože sa im zdá, že zelenina nie je ani sladká ani slaná, ale bez chuti. Riešenie je, pridávať menej soli a korenín do ostatného jedla. Nedávajte deťom veľa jedál so syrom, rajčinovou omáčkou a inými výraznými chuťami, ktoré prerážajú chuť zeleniny.

3.

Vyskúšajte zľahka posypať pripravenú zeleninu nastrúhaným syrom, obľúbenými koreninami dieťaťa (napríklad detskou vegetou alebo oreganom), dať na zeleninu domáci kečup alebo omáčku bez konzervantov.

4.

Varíte v kuchyni, a drobec prišiel za vami a vypýtal si kúsok mrkvy? Vždy mu ju dajte, keď si ju žiada, nikdy neodmietnite! Vždy keď pripravujete jedlá, ponúknite mu kapustný list, kúsok mrkvy alebo kalerábu.

5.

Pozvite dieťa, aby vám pomohlo s prípravou obeda. Napríklad, nech rozloží na tanieri zeleninu, ktorú ste narezali, alebo položí pripravené ingrediencie do hrnca. Jedlo, ktoré vám dieťa pripravuje variť, mu bude chutiť omnoho viac.

6.

Čerstvú zeleninu (napríklad mrkvu, uhorky, reďkvičky) môžete narezať na kúsky a položiť do malej peknej krabičky. Ako všetci vieme, každé jedlo z malej žiarivej krabičky je chutnejšie, ako jedlo z taniera!

7.

Mimochodom, bývajú aj špeciálne neobyčajné taniere, ktoré nakŕmia aj toho najhoršieho jedáka. Jedlo z takéhoto taniera sa proste nedá odmietnuť!

8.

Pokiaľ nič nepomáha, vyskúšajte herné techniky. Nechajte dieťa, nech zavrie oči a uhádne, aké jedlo ste mu dali do úst. Pokiaľ je dieťa už väčšie, môže uhádnuť napríklad farbu papriky, ktorú mu dáte. Takýmto spôsobom môžete malého "milovníka zeleniny" nakŕmiť slušným množstvom zeleniny, ale vyžaduje si to veľa času.

9.

Pokiaľ máte záhradu, volajte dieťa, aby vám pomáhalo polievať rajčiny, uhorky a inú zeleninu. Nech váš princ alebo princezná sám pozbiera zeleninu priamo z hriadky, a po umytí ju môžu deti hneď jesť.

10.

No a ako vždy, začnite od seba! Deti budú vždy ochotnejšie jesť zeleninu, pokiaľ uvidia, že rodičia tiež radi jedia zeleninu. Buďte pre deti dobrým príkladom a namiesto toho, aby ste večer tajne jedli chipsy, zjedzte pri deťoch chrumkavú mrkvu.

Chcem dostávat' každý piatok zaujímavosti Mamastory.sk! :)