Ako si vyrobiť paletu na nakupovanie a už nikdy viac nekupovať zbytočné veci?

paleta na nakupovanie

Každej z nás sa raz za čas stane, že kúpime v obchode nový sveter alebo sukňu, ktorá vyzerá ideálne. Prinesieme ich domov, začneme primeriavať a... zisťujeme, že si ich nemáme s čím obliecť!

K novému svetru treba potom vhodné nohavice, a k sukni nemáme doma ani jednu blúzku vo vhodnom farebnom tóne.

V obchode vyzerá všetko tak vyčačkané a pekné, a až doma zistíte, že sa vám daná farba nehodí... a naopak, tvorí dojem, že ste bledá, alebo tučná, alebo jednoducho nudná... atd'.

Aby ste nikdy viac nezopakovali tieto chyby pri nákupoch a kúpili si len to oblečenie, ktoré sa vám hodí a ladí s vašim šatníkom, a okrem toho vás skrášli a zamaskuje vaše prípadné nedostatky, vytvorte si vlastnú paletu na nakupovanie.

Strávte jeden večer na to, aby ste oddnes už vždy kúpili len to, čo potrebujete, a to, čo sa vám hodí.

Ako vyzerá paleta na nakupovanie?

Môže to byť malá kartónová kartička alebo niekoľko kartičiek alebo kúskov tkanín tých farieb, ktoré sa vám hodia a ktoré medzi sebou dobre ladia. Paletu si môžete vyrobiť takej veľkosti, aby sa vám pohodlne nosila v kabelke. Vždy!

Koľko farieb treba vybrať?

Po prvé, budete potrebovať určiť základné farby. To môžu byť farby, ktoré sa vám hodia najviac, alebo farby, ktoré sú vo vašom šatníku dominantné. Hlavná farba je odtieň, ktorý si budete vyberať pri kúpe kabáta, nohavíc, bundy a iných veľkých predmetov.

Pokiaľ si nie ste istá, aká farba sa vám bude hodiť najviac, zoberte si fotografiu, na ktorej je celá vaša postava aj s účesom, a priložte k nej papiere rôznych farieb. Môžete spraviť to isté aj na počítači.

Radíme vám vybrať si tri základné farby.

Napríklad, vybrali ste si tri farby: tmavomodrú, bledomodrú a béžovú.

Teraz si vyberte dve neutrálne farby: napríklad bielu a jasnú bledomodrú alebo bielu a svetlú šedú. Tieto farby vám pomôžu pri výbere tričiek, košieľ atd'.

Ako posledné si vyberte tri alebo štyri kontrastné farby. Tieto farby budú vhodné na šály, opasky, kabelky, náramky a iné módne doplnky, a tiež na nákup topov a blúzočiek. Je to to, čo robí váš šatník štýlovým a originálnym. Napríklad k našim hlavným farbám (tmavomodrej, bledomodrej a béžovej) môžeme vybrať tmavočervenú, ružovú a svetložltú.

Tak sme získali 8-9 odtieňov.

paleta na nakupovanie

Všetky tieto farby si vytlačte na kartičky na tlačiarni a noste ich so sebou ako svoju módnu paletu. Vždy s vašou paletou preverujte farbu pred tým, ako si kúpite nejakú novú vec. Táto vec sa hodí k vášmu šatníku, táto nie. Aké jednoduché :) Vyhnete sa nepríjemnostiam s tým, že si nebudete mať s čím obliecť novú vec.

paleta na nakupovanie

Môžete si pripraviť niekoľko paliet na rôzne ročné obdobia. Pohrajte sa s rôznymi možnosťami, napríklad na letnej palete si nechajte zimné základné farby, ale využite iné kontrastné, alebo naopak.

Ako si vyberať farby?

Kým voľba hlavných farieb nie je veľmi zložitá, tak vhodne zvolené neutrálne a kontrastné odtiene sú už zložitejšou úlohou.

Našťastie je niekoľko online služieb, ktoré vám umožnia pohrať sa s farbami a vybrať si vhodné kombinácie. S pomocou týchto nástrojov môžete nájsť také neočakávané kombinácie, ktoré vám predtým ani nenapadli! Všetky tieto stránky sú po anglicky. Avšak aj bez jazykových znalostí to zvládnete, jednoducho meňte farbu na palete pred vami.

Dve také služby:

http://colorexplorer.com/colormatch.aspx - výber vhodných odtieňov. V ľavom okne Color Matching Algorithm môžete vybrať rôzne režimy výberu odtieňov (napríklad podobné farby alebo kontrastné).

https://color.adobe.com/create/color-wheel - ešte jeden nástroj na výber vhodných farieb.

Želáme vám úspešné nakupovanie :)

Chcem dostávat' každý piatok zaujímavosti Mamastory.sk! :)